Lucia Dovičáková: #hereforyou

Artworks
Exhibition date
-

Lucia Dovičáková - #hereforyou

#hereforyou je výstava o ženách chycených do pasti společenských stereotypů a vlastních představ o dokonalosti, které jsou výsledkem všudypřítomného tlaku na ženu, její vzhled, chování a role. Směšné i tragické hrdinky Lucie Dovičákové se většinou pokoušejí vtěsnat do nějaké stereotypně „ženské“ situace: snaží se navařit, posloužit muži a dětem, pečovat do roztrhání těla, být reprezentativní a přitom se upozadit, mít perfektní domácnost, zaměstnání a zároveň být dokonalá máma.

Autorka se přitom soustřeďuje na moment napětí mezi nerealistickým očekáváním okolí, které ženy často přebírají, a realitou přinášející nedokonalost a selhání. Sama k tomu dodává: „Myslím, že nesoulad mezi touhami, které v sobě cítíme, a očekáváními, která jsou na nás kladena, je u žen výraznější. Tyto rozpory ve mně vyvolávají pocit, že mi není řečena pravda. V malbě to mohu demaskovat.“

Zobrazení těchto vnitřních i vnějších konfliktů má v podání Lucie Dovičákové podobu surreálných, komických nebo naopak hororových scén, v nichž se ženské ruce marně pokoušejí udržet pohromadě roztříštěnou vázu (nebo je to hlava?), manželka mizí v komínku poskládaného prádla, hospodyňka se stává hrncem, matka stojí na nohách z kostek z dětské stavebnice, které každou chvíli hrozí pádem, nebo k sobě tiskne dítě prorůstající mezi jejím vnitřnostmi a žebry. Obrazy Lucie Dovičákové mohou připomínat noční můru. Nezobrazují však sny, ale intenzivní reflexi prožitku každodenních situací, s nimiž se ženy potýkají. Zároveň v sobě její malby obsahují podvratný humor, který je často sebeironický, osvobozující a otevřeně feministický. Je jako červená pilulka v Matrixu: když ji spolknete, už není cesta zpátky do dřímoty v zajetí patriarchálních ideálů o dokonalé hospodyňce.

O umělkyni: Lucia Dovičáková (narozená 1981) patří k výrazným představitelkám současné figurativní slovenské malby. Ve své ironické i sebeironické tvorbě často zpracovává náměty z běžného života a především života žen. Byla finalistkou ceny Oskara Čepana. Žije a pracuje v Košicích. https://instagram.com/lucia_dovicakova?igshid=NGVhN2U2NjQ0Yg==

Kurátorky: Zuzana Štefková, Lenka Kukurová 

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 7. Mediálními partnery projektu jsou Artmap, Radio 1, GoOut.

Spolupořadatelem vernisáže je Nadace a Centrum pro současné umění.

Fotografie výstavy na Artwall: Martin Micka

Fotografie výstavy