Michal Kindernay: Zvuková kontaminace

Artworks
Exhibition date
-

Michal Kindernay - Zvuková kontaminace

Na první pohled připomínají kompozice Michala Kindernaye abstraktní malby, ale jejich původ je zcela konkrétní. Jedná se o zvukové otisky pražských ulic, náměstí a mostů. Současná výstava v galerii Artwall nazvaná Zvuková kontaminace nás pomyslně zavede na Vítězné náměstí, projdeme se přes Nuselský most, do Stromovky a na Letnou, do okolí stanice metra I. P. Pavlova nebo na mosty a nábřeží Vltavy včetně nábřeží kapitána Jaroše, kde je umístěna galerie Artwall. 

Zvukové mapy vznikly během autorových procházek Prahou motivovaných hledáním ticha v hluku velkoměsta. Pro sledování zvukových stop ve spleti pražských ulic mu sloužil modifikovaný GPS senzor a záznamová jednotka umožňující zvuk a jeho intenzitu analyzovat a následně zapisovat. V závislosti na naměřených hodnotách pak vznikly zvukové mapy, kde intenzita zvuku tvoří pomyslný štětec zaznamenávající hluk výraznými stopami a tiché zvuky jemnými liniemi. Na webových stránkách galerie se diváci mohou změnit v posluchače a zažít pražské ulice prostřednictvím původních zvukových
záznamů.

Autor výstavy k tomu dodává: „Kreslím na zvukové mapě města. Slyším jeho klidové zóny i hlukové bariéry. Hledám zkratky ze systému. Jako chodec/městský lovec při stopování klidu/zvířete, hledám lehce přehlédnutelné otisky zvuků v městském hluku a barvy ohrožených zvukových spekter.“

Esteticky působivé obrazy však odkazují ke zvukovému znečištění, které není jen obtěžující, ale představuje nezanedbatelné zdravotní riziko. Hluk sice na rozdíl od prachových částic nebo emisí dusíku nezpůsobí astma nebo rakovinu plic, ale jeho vysoké dávky zvyšují stres a mohou souviset s rozvojem nespavosti nebo deprese. Problém nadměrného hluku se podle měření Institutu plánování a rozvoje týká téměř sto tisíce Pražanů.

O umělci:

Michal Kindernay žije a pracuje v Praze. Ve své práci se dotýká témat ekologie a environmentálních otázek. Jeho práce zahrnují video-performance a interaktivní instalace, intermediální a dokumentární projekty a hudební zvukové kompozice. Je spoluzakladatelem umělecké neziskové organizace yo-yo, iniciátorem projektu RurArtmap. Působí také jako pedagog v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze v rámci programu ITT v IIM a na Prague City University. Jako organizátor nebo umělec se podílel na mnoha mezinárodních projektech.

Kurátorky: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 7. Mediálními partnery projektu jsou Artmap, Radio 1, GoOut. Spolupořadatelem vernisáže je Nadace a Centrum pro současné umění. 

Spolupořadatelem vernisáže je Nadace a Centrum pro současné umění. 

Foto výstavy na Artwall: Martin Micka, foto vernisáže: Lenka Dvořáková

Fotografie výstavy
Audio
Kvílející eskalátory na Dejvické
Koně v tunelu v Dejvicích
I. P. Pavlova, hluk na magistrále
Koncert na náměstí I. P. Pavlova v rámci projektu Magistrála - Nová pražská třída - MOBA
Stromovka s bagry
Strossmayerovo náměstí - zvuk rekonstrukce kolejí
Kontaktní zvuk eskalátoru v obchodním centru Stromovka
Mosty: Hudba na lodi na Náplavce
Mosty: Krmení racků a labutí u železničního mostu
Mosty: Molo na Císařské louce
Mosty: Pod železničním mostem, harmonikářka
Mosty: Vypiju celou Vltavu
Nusle: Elektromagnetické znečištění
Ranní Olšanské hřbitovy
Štvanice: Večerní soundscape na podzim na cípu Ostrova Štvanice
Žižkov: procházka v tiché kovidové době
Žižkov: zkouška sirén a zvony