Fuad Alymani: GAZA!

Artworks
Exhibition date
-

Fuad Alymani - GAZA!

Bezvládné dětské tělo se vznáší v rudém prázdném prostoru jako by levitovalo. Pod ním se rozkládá stylizovaná krajina dětských kreseb. Kolo, loďka, dům, strom, postel. Výjevy z dětského světa rozmetaného válkou. Jiné dítě s dudlíkem v puse. V jeho hrudi zeje díra, kterou prosvítá pustý horizont. Dítě, na jehož hlavu míří letecká puma. Protagonisty kreseb Fuada Alymaniho jsou palestinské děti, které v Gaze představují téměř polovinu populace. Jejich život byl už před současným konfliktem těžký, ale od října loňského roku se pro mnohé z nich změnil v noční můru. Tisíce zemřely pod troskami domů, při bombardování v uprchlických táborech, ale i přímo v nemocnicích, další umírají kvůli podvýživě. Nelze už nečinně přihlížet! 

Alymani vychází ze své žité zkušenosti Palestince ze Západního Břehu – zoufale lapeného v poloze pozorovatele tragédie, která se odehrává v Gaze jeho krajanům, nekonečně vzdáleným. Z každičké linie umělcovy tvorby prýští utrpení, pro které neexistují slova, němý výkřik do netečného ticha.

Podle zpráv OSN zabily izraelské útoky v Pásmu Gazy od října loňského roku více než 36 000 Palestinců, více než polovina z nich jsou ženy a děti. Toto číslo nezahrnuje úmrtí v důsledku podvýživy nebo nemocí, které by za normální situace byly léčitelné. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu vyzval Izrael k okamžitému zastavení bojů ve městě Rafáhu, ale ve chvíli, kdy vzniká tento text, Izrael nepolevuje v útocích na hustě osídlené oblasti, kam už před válkou uprchlo více než milion lidí z ostatních částí Pásma Gazy. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, umírají další nevinní. 

Výstava vzniká mimo jiné na podporou aktivit humanitárních organizací působících v Gaze, například Lékařů bez hranic. Tato mezinárodně uznávaná síť lékařů působící v současné době přímo v Pásmu Gazy, sleduje na místě drtivé dopady izraelských vojenských operací na palestinské civilní obyvatelstvo a opakovaně vyzývá obě válčící strany k uzavření příměří a umožnění mnohonásobně většího objemu dodávek humanitární pomoci. Jsou svědky kompletního rozkladu tamního zdravotnického systému. Od října 2023 do června 2024 byli nuceni opustit už 14 zdravotnických zařízení. Přístup k lékařské péči je v Gaze omezený a prostor, kde ji poskytovat, se zmenšuje.

Civilisté jsou masakrováni. Jsou zatlačeni do oblastí, o kterých jim bylo řečeno, že budou bezpečné, jen aby byli vystaveni neustálým leteckým útokům a těžkým bojům,“ říká Chris Lockyear, generální tajemník Lékařů bez hranic. „Mnohočlenné rodiny se tísní ve stanech a žijí v extrémně obtížných podmínkách,“ dodává s tím, že čím déle bude válka trvat, o to více civilistů, kteří čelí neúprosné ukázce kolektivního trestu, zemře.

V kontextu české politiky se výstava přidává k hlasům obracejícím se na místní politickou reprezentaci, aby využila své pozice v roli spojence Izraele a apelovala na ukončení brutální války v Gaze, jejímiž oběťmi jsou desetitisíce nevinných Palestinců. 

Výstava GAZA! se také obrací na každého z nás. Umění nemůže zastavit bomby, uzdravit raněné a nakrmit hladovějící. Může však dát hlas těm, kteří trpí. Může je učinit viditelnými v ulicích Prahy a pohnout nás k činům. 

Proto je tato výstava s vykřičníkem. 

Kurátorka: Zuzana Štefková

Nataša Yamani o výstavě:

Výjevy z genocidy v Gaze, které se k nám valí skrze virtuální sféru obrazovek, jsou téměř nepopsatelné. Svět pozoruje etnickou čistku v přímém přenosu. Umělec Fuad Alymani, stylisticky oscilující na pomezí horečnatého realismu a symbolické noční můry, dekonstruuje záblesky fotografií ze sociálních sítí a zpráv skrze kresbu. Dociluje tak tak dvojí proměny vizuálního objektu. V první řadě, prodlužuje dobu, po kterou tyto prchavé výjevy pozorujeme. Namísto toho, aby se staly pouhými přízraky, ozvěnami vzdálené, nesrozumitelné reality, zachycené okamžiky ožívají, vtahují diváka do haptického hledění, do dialogu. V řadě druhé, Alymani scény doplňuje svou žitou zkušeností Palestince ze Západního Břehu – zoufale lapeného v poloze pozorovatele tragédie, která se odehrává v Gaze jeho krajanům, nekonečně vzdáleným. Z každičké linie umělcovy tvorby prýští utrpení, pro které neexistují slova, němý výkřik do netečného ticha. Z Alymaniho děl se vynořujeme roztříštěni, otřeseni, přeměněni – s touhou příběh sdílet, neuhnout před palčivou historií a nemožnou současností Palestiny, a kolektivně prahnout po jiné budoucnosti.

Kde můžete přispět na pomoc lidem v Palestině: 

Lékaři bez hranic ČR

https://www.lekari-bez-hranic.cz/clanek/darujte-na-pomoc-lidem-v-palestine 

Lékaři bez hranic

https://donate.doctorswithoutborders.org/ 

Člověk v tísni

https://www.clovekvtisni.cz/

Charita ČR

https://svet.charita.cz/podporte-nas-hprs/charita-pro-gazu/ 

Vernisáž výstavy palestinského umělce Fuada Alymaniho: GAZA! se uskutečnila 12.6. v rámci festivalu Re-connect Art za účasti a podpory organizace Lékaři bez hranic. 

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 7. Mediálními partnery projektu jsou Artmap, Radio 1, GoOut.

fotografie výstavy na Artwall: Martin Micka

foto diskuze: Jan Černý a Klára Kusá

Fotografie výstavy