Apolena Rychlíková, Vladimír Turner: Paměť města

Artworks
Exhibition date
-

Apolena Rychlíková, Vladimír Turner - Paměť města

Výstava Apoleny Rychlíkové a Vladimíra Turnera se zaměřuje na kritickou reflexi novodobých proměn Prahy. Věnuje se například nadměrnému turismu i klimatické krizi. Jak se žije ve městě, ve kterém se čím dál tím víc cítíme jako nechtění hosté? To už více než rok zkoumá interdisciplinární projekt s názvem Paměť města, zaměřený na problematiku novodobých proměn Prahy. Podcasty, odborné texty, procházky po jednotlivých čtvrtích nebo diskuze, reflektující potřeby a pocity obyvatel Prahy, nově doplňuje i fotografická výstava ve veřejném prostoru v letenské galerii Artwall. Její motiv je jednoduchý: pětice rukou, které patří konkrétním Pražanům, a v nich pětice klíčů s různými klíčenkami. Ty odkazují k fenoménům, které Pražanům ztrpčují život. Autoři se zaměřili na přebujelý turismus, znečištění ovzduší a s ním související klimatickou krizi, ohrožení bezdomovectvím, novou luxusní výstavbu nebo na gentrifikaci a unifikaci služeb ve městě.

Zajímala nás hlavně optika těch, kteří jsou změnami ve městě negativně zasaženi, vysvětluje Apolena Rychlíková s tím, že běžně se k tématům města vyjadřují ekonomové a developeři, zatímco hlas obyvatel zůstává nevyslyšený. Z Prahy se ztrácí zdravý sociální mix, bydlení je nedostupné i pro střední třídu, čtvrti se gentrifikují nebo přizpůsobují jednosměrným potřebám levného turismu. dodává Vladimír Turner, který se tématu města a veřejného prostoru věnuje dlouhodobě. Paměť obsažená v lidech a jejich příbězích mizí. Namísto města pro lidi se z Prahy stává město pro zisk, uzavírají autoři výstavy.

Součástí výstavy budou i doprovodné akce: v rámci vernisáže proběhne diskuze se zástupci odborníků i Pražanů na téma novodobých proměn Prahy. V ní vystoupí například socioložka Barbora Matysová, která se věnuje vylidňování Karlína, nebo jedna z protagonistek výstavy, sociální pracovnice se zkušeností s bezdomovectvím, Zuzana Křičková. Doplní je urbanistka Yuliya Moskvina z Platformy Stop Airbnb. Vernisáž se odehraje v holešovické Prazelenině. 

Přišlo nám důležité podpořit skutečně lokální podnik, který dbá na potřeby místních a rozvíjí sousedské vztahy místo jednoduché honby za maximalizací zisku, říká Rychlíková. V půlce července se také uskuteční kritická procházka po Holešovicích s architektem a urbanistou Jakubem Nakládalem. Ta na konkrétních případech vysvětlí, s jakými problémy se dnešní pražské čtvrti potýkají a jak a proč se Holešovice v posledních letech proměnily. Informace o procházce bude možné sledovat na facebookové stránce Paměti města a galerie Artwall.

Vernisáž výstavy se koná 2. 6. 2020 od 18.00 v komunitní zahradě Prazelenina, Vrahulíkové 13, Holešovice. Zároveň tamtéž proběhne diskuze na téma „Kam mizí paměť města“.

Kurátorka: Zuzana Štefková

Rozhovor Rádia Wave o výstavě: https://wave.rozhlas.cz/vladimir-turner-o-pameti-mesta-nase-vystava-paroduje-reklamni-a-korporatni-8221266

Rozhovor UMA audioguide s Vladimírem Turnerem: https://soundcloud.com/uma-you-make-art/artwall-gallery-pamet-mesta-vladimir-turner

foto výstavy na Arwall: Martin Micka

Fotografie výstavy