Ilona Németh: Když...

Artworks
Exhibition date
-

Ilona Németh - Když...

Čím je pro nás solidarita v době ohrožení? Ilona Németh odpovídá parafrází známého výroku německého duchovního Martina Niemöllera. Jeho výpověď o ničivých důsledcích lhostejnosti, která se nakonec obrací proti těm, kteří nečinně přihlíželi bezpráví, vznikla v reakci na události předcházející druhé světové válce v nacistickém Německu. Ilona Németh tento více než půl století starý apel přizpůsobuje českému prostředí a aktualizuje tak, aby pojmenovala současnou atmosféru společenské rezignace.

Umělkyně k tomu dodává následující: „V devadesátých letech jsme o Střední Evropě tvrdili, že je otevřená a kulturně a národnostně rozmanitá. Teď v době krize se uzavíráme do sebe a snažíme se být tak sobeckými, jak jen můžeme. V zemích Visegrádské čtyřky sílí populistická a autokratická politika. Politici tvrdí, že chrání „evropské hodnoty“, ale o jakých hodnotách tu vlastně mluvíme? O křesťanských hodnotách? O solidaritě?“

Rozostřený text „mlčel jsem“, který se opakuje jako refrén, evokuje zapomínání a slábnoucí hlas svědomí. Žluto-černá barevnost textů zase slouží jako varování a odkazuje k nebezpečí, které podle autorky nepřichází zvenku, jak se nám snaží namluvit nejrůznější populisté, ale zevnitř.

„Ve chvíli, kdy mlčíme tváří v tvář utrpení druhých, bychom si měli uvědomit, že společně neseme zodpovědnost za to, co se děje kolem nás, a že i nás ovlivní naše vlastní nečinnost,“ konstatuje kurátorka Zuzana Štefková.

O autorke:

Ilona Németh (*1963) vede ateliér IN na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Její tvorba zahrnuje širokou škálu médií od sochy a instalace až po video. Měla četné samostatné výstavy na Slovensku, v Čechách, v Budapešti, Vídni, Bukurešti, Římě atd.

Kurátorky: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková

 

Partnerem projektu je hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR . Mediálními partnery projektu jsou Aktuálně.cz, Radio 1, Artmap a Kulturissimo.cz.

 

Foto výstavy na Artwall: Martin Micka

 

Fotografie výstavy