Jaap Scheeren: Katastrofa

Artworks
Exhibition date
-

Jaap Scheeren - Katastrofa

Na fotografiích nizozemského umělce Jaapa Scheerena jsou zvířata ve svém životním prostředí ohroženém lidskou činností. Umělec svými fotografiemi zprostředkuje, co by si mohla zvířata o nás lidech myslet.

Autor se ke své fotografické sérii vyjadřuje následovně: „Když jsem se procházel přírodou a snažil se zvířata fotografovat, uvědomil jsem si, že to já jsem jejich největší hrozbou.“

Jaap Scheeren se ve svých fotografiích zaměřil na oblast holandského pobřeží, které hrozí zánik. Kvůli stoupání hladiny moří v důsledku tání ledovců mohou být tyto pobřežní oblasti časem zatopené. O domov tak nepřijdou jen tisíce lidí, ale i množství zvířat, které se lidské činnosti a její dopadům nemohou bránit. Ve fotografické sérii Katastrofa používají rebelující zvířata ke komunikaci s člověkem lidská gesta. Umělec podává téma s nádechem sarkasmu.

Analýza klimatické krize se obvykle zaměřuje na její dopad na lidi. Nedávné požáry v Austrálii však ukázaly, že v důsledku klimatických změn způsobených člověkem trpí i obrovské množství zvířat. Při australských požárech v lednu 2020 uhynula až miliarda zvířat.

Výstava Jaapa Scheerena je další z výstav galerie Artwall, které se zaměřují na téma klimatické krize a také klimatického aktivismu. „Věříme, že prostřednictvím umění je možné zaujmout široké spektrum lidí a podnítit je k aktivitě a zapojení do boje za záchranu životního prostředí,“ konstatují kurátorky výstavy.

Vernisáž dne 3.2.2020 je spojená s diskuzí na téma Umění a klimatická krize, které se zúčastní umělci a aktivisté Jaap Scheeren, Darina Alster a Petr Zewlakk Vrabec.

Více informací o diskuzi zde: https://www.facebook.com/events/112257823536476/

Kurátorky výstavy: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková 

O autorovi:

Jaap Scheeren (Nijmegen, 1979) je primárně fotograf, ale svá témata zpracovává i prostřednictvím videa, instalací a soch či s použitím textilu. Je autorem četných uměleckých publikací. Žije a pracuje v Amsterdamu. Má dvě děti. https://www.jaapscheeren.nl/

Vyjádření umělce k projektu Katastrofa:

„Širší projekt je o člověku, který se pokouší obnovit vztah k přírodě a stát se znovu její součástí.
Dělá to tak, že se prochází mezi dunami a hledá krásu tamní flóry a fauny.
Jak se hlouběji noří do krajiny a potkává spoustu zvířat a rostlin, pomalu si uvědomuje, že příroda ho vidí jako svého nepřítele a nechce s ním mít nic společného.
Příroda přežije, ale bude lidstvo součástí tohoto procesu?"

Rozhovor s autorem v angličtině: https://soundcloud.com/uma-you-make-art/artwall-gallery-catastrophe-jaap-scheerenen

Rozhovor s umělcem a kurátorkou: https://vltava.rozhlas.cz/fauna-se-msti-umelci-upozornuji-ze-na-planete-nezijeme-sami-8169935

Výstava je realizována s laskavou podporou Velvyslanectví Nizozemského království.

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy.

Fotografie výstavy