Kennardphillipps: Bohatství národů

Artworks
Exhibition date
-

Kennardphillipps - Bohatství národů

Projekt Bohatství národů je výběrem tematicky zaměřených fotomontáží novinářských fotografií s výjevy typickými pro zbídačený třetí svět na pozadí burzovních seznamů kurzů akcií z Finantial Times.

V roce 2002 vzniklo britské duo Kennardphillipps, jehož zakladatelé Peter Kennard a Cat Phillips se pokoušeli ukázat mocenské aspirace, které vedly k rozpoutání války v Iráku, a snažili se upozornit na její odvrácenou tvář. Jejich fotomontáže ukazovaly zemi zdevastovanou válkou, civilní oběti, mučení, ale i plačící americké a britské vojáky. Tematicky vypjaté obrazy přitom měly jednoznačné poslání, proniknout na protiválečné demonstrace, do ulic a médií a burcovat veřejné mínění. Jejich spolupráce, původně zaměřená výhradně na kritiku invaze do Iráku, se brzy rozšířila o další globální témata, jakými jsou válka s terorismem, arogance moci a lhostejnost globálního kapitálu vůči chudobě. Instalace a plakáty dvojice Kennardphillipps se například staly součástí protestních akcí pořádaných pod hlavičkou hnutí Occupy.

O vztahu mezi aktivismem a uměním prohlašují Kennard a Phillips následující: „Nevidíme [naše] díla odděleně od sociálních a politických hnutí, které konfrontují zavedené politické i ekonomické systémy. Vnímáme je jako součást těchto hnutí, jako vizuální nástroje protestu. Chceme, aby byla lidmi používána jako součást jejich vlastního aktivismu, nikoli jako obrázky na zeď určené ke kontemplaci.“

Kurátoři/ky: Markéta Dolejšová, Petr Motyčka, Zuzana Štefková

Výstava je realizována ve spolupráci s Festivalem Fotograf.