Rufina Bazlova: Běloruský folklor

Artworks
Exhibition date
-

Rufina Bazlova - Běloruský folklor

Výstava Běloruský folklór Rufiny Bazlové zachycuje alarmující situaci v současném Bělorusku. Připomíná masové protesty po zfalšovaných volbách v roce 2020 a jejich brutální potlačení: bití, mučení a věznění odpůrců Lukašenkova režimu, ale také novější události, jako je humanitární krize na bělorusko-polských hranicích rozdmýchávaná Lukašenkou.

Stylizované obrazy Rufiny Bazlové, které umělkyně začala vytvářet v létě 2020 v reakci na státní brutalitu, se začaly rychle šířit po internetu a stovky demonstrujících je vnímaly jako symboly odporu a demokratické revoluce v Bělorusku. Obrazy jsou vytvořené ve stylu „vyšivanky“ – tradiční výšivky červenou nití na světlém lněném pozadí. Bílá barva ve výšivce symbolizuje čistotu, světlo a svobodu, červená je symbolem života, krve, slunce a dobra. Vyšívání představovalo specifický kód zápisu informace o životě národa či o životě konkrétního člověka, který danou vyšívanku nosí. Rufina Bazlova na tuto tradici navazuje a vypráví příběhy o bezpráví a lidském utrpení, ale také o nepolevujícím běloruském boji za svobodu.

Umělkyně záměrně pracuje s lidovou uměleckou technikou tradičně spojovanou s ženskou prací. I v odporu proti diktátorské zvůli hrají důležitou roli ženy, ať už je to vůdkyně demokratické opozice Svjatlana Cichanouskaja, hudebnice Marie Kalesnikavova, nebo lidskoprávní aktivistka Marfa Rabkova a další tisíce žen, které se – často v bílých šatech a s květinami v rukách – neohroženě postavily policejním těžkooděncům, protestovaly proti porušování lidských práv a nyní jsou v nuceném exilu, odpykávají si vysoké tresty za vykonstruované trestné činy, nebo žijí pod neustálou hrozbou perzekuce.

Čím více o politických vězních mluvíme, v tím větším jsou bezpečí,“ souhlasí Bazlová s citátem Darji Losik, manželky neprávem zatčeného blogera Ihara Losika.

Nevídaná policejní brutalita, včetně případů mučení, mrtvých a desetitisíců svévolně zadržených, vyvolala vlnu solidarity, stejně jako loňské zprávy o mrznoucích dětech na bělorusko-polských hranicích, které Lukašenkův režim cynicky využívá k destabilizaci Evropské unie. „Zájem o dění v Bělorusku a podpora demokratické opozici nesmí polevit. Prostřednictvím výstavy ve veřejném prostoru chceme toto téma udržet živé,“ zdůrazňují kurátorky galerie Artwall Lenka Kukurová a Zuzana Štefková.

Lidskoprávní krize v Bělorusku trvá už skoro rok a půl. Režim je čím dál represivnější, lidé zadržení jen proto, že uplatňovali své právo na pokojný protest, jsou odsuzováni k vysokým trestům. Naše společnost si začíná bohužel pomalu zvykat a nevidíme možnost změny v Bělorusku. Tato výstava a problémy, na které upozorňuje, může přispět k rozšíření informací o současném dění v Bělorusku a povzbudit lidi v České republice, aby požadovali po vládě a politické reprezentaci aktivní kroky,“ komentuje Evgenia Bernstein, asistentka kampaní Amnesty International Česká Republika.

Vernisáž výstavy proběhne 16. 2. 2022 v 18:00 ve Skautském institutu 1/4, Praha 1. Projekt se uskuteční ve spolupráci s neziskovou organizaci Amnesty International Česká republika, která v průběhu vernisáže představí petici za okamžité propuštění Valjantsina Stefanoviče, Uladzimira Labkoviče, Niny Labkovičové a Alese Bjaljackého, obránců lidských práv. Na vernisáži zahraje běloruský hudebník a aktivista Aliaksandr Yasinski.

O autorce:

Rufina Bazlova je běloruská ilustrátorka, umělkyně a scénografka žijící dlouhodobě v České republice. Vystudovala ilustraci na FDU Ladislava Sutnara v Plzni a scénografii na KALD, DAMU. Její série výšivek se stala symbolem běloruské revoluce a následně byla vystavena v USA, Německu, Polsku, Nizozemí, Francii, Švédsku, Kanadě, Litvě a Ukrajině, psaly o ní světová média a taky byla prezentovaná na platformě Wetransfer. „Historie běloruské Vyžyvanky“ (neologismus od slova „vyžyvat" = bělorusky přežívat) naleznete zde https://www.vyzyvanka.com/

Kurátorky výstavy: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková

Rozhovor UMA Audioguide s umělkyní: https://soundcloud.com/uma-you-make-art/artwall-gallery-belorusky-folkl…

Online diskuze Umění a aktivismus v době války se ukuteční 12.4.2022 o 17.00

Záznam diskuze: https://www.facebook.com/artwallgallery/videos/788671272116658

Putinova válka na Ukrajině přinesla nepředstavitelnou krutost vůči civilnímu obyvatelstvu, zároveň znamená i zhoršení situace v sousedním Bělorusku. Občansky aktivní lidé čelí na Ukrajině a na jejích okupovaných územích ohrožení života. Běloruští občanští aktivisté a aktivistky se snaží podporovat ukrajinský protiputinovský odpor, i když sami musí bojovat se zesílenou represí. Jaká je situace aktivistů v obou zemích? Jaké jsou možnosti aktivismu v období války? Jakým způsobem lze upozorňovat na tato témata uměním?

Diskuze se zúčastní Rufina Bazlová, běloruská umělkyně a aktivistka, Daria Ruďko, aktivistka trestně stíhaná v Bělorusku za své politické názory a Milan Štefanec z Nesehnutí, který se angažuje v pomoci krymským Tatarům.

Daria Rudko je demokratická aktivistka, historička umění a fotografka. Od roku 2020 spolupracuje s českými médii a napomáhá šíření informací o tom, co se děje v Bělorusku a také na Ukrajině. Pracuje na různých projektech a aktivitách zaměřených na podporu demokratického Běloruska. V Bělorusku je trestně stíhána za své politické vyjádření.

Milan Štefanec je aktivista, ve své činnosti v NESEHNUTÍ se věnuje podpoře občanských a grassroots iniciativ jak v ČR, tak v zahraničí (jižní Kavkaz, Moldavsko, Ukrajina, Bělorusko ad.). Od začátku vojenské agrese Ruska proti Ukrajině, se věnuje podpoře místních novinářů a novinářek a občanských aktivistů a aktivistek působících přímo v Ukrajině, pomáhá s evakuací zvlášť ohrožených skupin obyvatelstva. https://www.darujme.cz/projekt/1205968.

Debatu spoluorganizuje nezisková organizace Nesehnutí.

Fotografie výstavy na Artwall: Martin Micka, fotografie z vernisáže: Artwall

Fotografie výstavy