Voina: Wanted

Artworks
Exhibition date
-

Voina - Wanted

Projekt Voina Wanted ruského kolektivu Voina je gestem vyjádření solidarity se dvěma členy skupiny, stíhanými pro napadení a urážku veřejného činitele. K těmto deliktům mělo údajně dojít v rámci demonstrace proti omezování shromažďovacích práv v Rusku letos v březnu. Tváří kampaně a hledaným „zločincem“ je hlavní ideolog skupiny Oleg Vorotnikov, který se již v minulosti stal obětí brutálních vyšetřovacích metod ruské policie a na základě vykonstruovaného obvinění z podněcování nenávisti ke skupině obyvatel strávil neoprávněně 3 a půl měsíce ve vazbě. Touto skupinou obyvatel byla přitom paradoxně míněna policie, na jejíž zkorumpovanost, aroganci a nekompetentnost mnohé z performancí Voiny upozorňují.

Fotografický materiál použitý v aktuálním projektu je záznamem akce na památku Děkabristů z roku 2008, mající formu „popravy“ pěti reprezentantů nežádoucích sociálních skupin – homosexuálů a cizinců – v moskevském hypermarketu. Tento veřejný lynč byl prezentován jako „dárek moskevskému primátorovi“, nechvalně proslulému opakovaným zákazem pochodu GLBT v Moskvě a podporou xenofobních nálad vůči gastarbeiterům z bývalých svazových republik.

V současné době, kdy v české společnosti vzrůstá vliv nesnášenlivosti vůči etnickým a jiným menšinám je projekt Voina Wanted bezesporu velmi aktuální. Jeho vystavení v prostorách Artwall je symbolických vyjádřením podpory umělcům perzekuovaným za aktivity namířené proti mocenské zvůli ruských politiků a policie a zároveň upozorňuje na to, že i v demokratickém zřízení se kritická umělecká výpověď může stát záminkou k pronásledování a cenzuře.

Kurátoři/ky: Markéta Dolejšová, Petr Motyčka, Zuzana Štefková

 

Akce Artwall na podporu skupiny Voina v Praze: https://www.youtube.com/watch?v=4j73cz6o5mo

Rozhovor s uměleckou skupinou Voina: https://www.advojka.cz/archiv/2011/25/chuj-v-riti-ruske-mafie

Fotografie výstavy