Tomáš Rafa: Výběrové řízení na česko-romskou vlajku

Artworks
Exhibition date
-

Tomáš Rafa, Výběrové řízení na česko - romskou vlajku

Projekt „Výběrové řízení na česko-romskou vlajku“ kriticky reaguje na situaci, kdy Romové nejsou majoritní společností považováni za Čechy a ocitají se v nucené izolaci.

Sedm vlajek vystavených v galerii Artwall a v prostorách Národní technické knihovny bylo vybráno ze série několika desítek návrhů. Výběru se zhostila komise složená z odborníků zabývajících se v různých kontextech tématikou česko-romského soužití: Kumar Vishwanathan (lidskoprávní aktivista, ředitel občanského sdružení Vzájemné soužití), Lucie Horváthová (sociální antropoložka, členka SZ), Zdeněk Ryšavý (ředitel Romea o.s.), Vojta Lavička (hudebník, moderátor Metropol TV) a David Tišer (romista, člen Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny). Spolu s nimi v komisi zasedl též odborník na problematiku vlajek, historik Jan Kremer.

O vítězném návrhu nové česko-romské vlajky v následujících týdnech rozhodne široká veřejnost, která bude mít v průběhu konání výstavy možnost hlasovat online na facebookovém profilu galerie Artwall a zpravodajském serveru aktualne.cz, nebo u hlasovací urny umístěné v NTK. Hlasování bude probíhat i přímo na ulici, prostřednictvím přenosné hlasovací urny, se kterou se organizátoři projektu vydají na různá místa ČR, zejména do lokalit se silným romským zastoupením. Vybraná vlajka pak bude předána k užívání Radě vlády pro záležitosti romské menšiny, spadající pod Úřad vlády.

Výběrové řízení na česko-romskou vlajku vychází z časosběrného projektu „Nový nacionalismus v srdci Evropy“, jehož prostřednictvím Rafa od roku 2009 zkoumá hranice mezi nacionalismem, patriotismem, rasismem a xenofobií. Cílem současného projektu je podle něj vytvoření „otevřené platformy k diskuzi o současném i budoucím soužití majoritního obyvatelstva a menšin v Čechách.“

„Projekt otevírá také téma koexistence romské a české identity v případě samotných Romů,“ zdůrazňuje Zuzana Štefková, jedna z kurátorek galerie Artwall. „Jeho prostřednictvím si klademe otázku, jak čeští Romové vnímají svoji „českost“, do jaké míry se ztotožňují s českou národní identitou reprezentovanou státními symboly, nebo co pro jejich identitu znamená skutečnost, že žijí právě v Čechách.“

Další z kurátorek Artwall Lenka Kukurová k projektu dodává: „Zmiešaná vlajka, ktorá poukazuje na fakt, že štát nie je etnicky čistý celok, je výzvou k zamysleniu sa nad konceptom národa a štátu. V Českej republike nežijú len Češi, ale aj iné menšiny, ktoré sú tu rovnako doma.“

„V neposlední řadě výstava demonstruje ambivalentní charakter nových možností publikování názorů, které veřejnosti zprostředkovávají informační technologie v podobě online sociálních sítí a diskuzních fór.“ shrnuje spolukurátorka Markéta Dolejšová.

Výběrové řízení na česko-romskou vlajku otevírá celou řadu dalších otázek týkajících se relevance státních symbolů v soudobé společnosti a jejich zneužívání hnutím neonacistů, ale především odkazuje k absurditě dělení na Čechy a ty „druhé“­­.

O vystavujícím umělci:

Tomáš Rafa (1979) žije a pracuje ve Varšavě. Studoval na Akademii umění v Banské Bystrici v ateliéru Digitálních médií a na Akademii Sztuk Pięknych vo Warszawe. V roce 2011 získal Cenu Oskára Čepana a rezidenční pobyt v International Studio & Curatorial Program v New Yorku. V roce 2012 se zúčastnil Berlin Biennale 7, jako spoluautor projektu „Breaking the News“ a kurátor projektu „Art Covers Politics“. Jeho první samostatná výstava „Respect Existence or Respect Resistance“. se konala v roce 2012 v SNG Bratislava. V roce 2013 uveřejnil projekt „Športové múry / New Nationalism in the Heart of Europe“ v rámci přehlídky umění Prague Biennale 6.

Kurátoři/ky: Markéta Dolejšová, Lenka Kukurová, Petr Motyčka, Zuzana Štefková

 

Mediální ohlasy (výběr):

Tisková konference k výstavě: https://www.youtube.com/watch?v=OO38WaZxolU

Shrnutí projektu v pořadu ČT: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10123096165-artmix/214562229000003/

Glosa Zuzany Štefkové: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kultura/glosa-hledani-cesko-romskeho-symbolu-pokracuje/r~cee15df2328d11e3951a002590604f2e/

Zabavení vlajek: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/policie-zabavila-cast-cesko-romskych-vlajek-ktere-byly-vystaveny-v-galerii-art-space

Pokuta: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/226485/umelec-vystavil-cesko-romskou-vlajku-hrozi-mu-pokuta.html

https://kultura.sme.sk/c/7056735/slovak-dostal-za-vystavenie-cesko-romskej-vlajky-pokutu.html

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/frantisek-kostlan-projekt-cesko-romske-vlajky-v-kontextu-spolecenske-atmosfery

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/pokuty-za-hanobeni-vlajky.A140103_215203_praha-zpravy_neh

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/chtel-bojovat-proti-rasismu-ale-dostal-od-radnice-pokutu_293403.html#.Ut5_V_2CrRZ

https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/romove-jsou-tu-doma-rika-autor-cesko-romske-vlajky/r~i:article:785541/

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/dezinterpretace-projektu-cesko-romske-vlajka-vyvolava-bourlive-diskuze-nevytvari-se-nova-romska-vlajka

https://www.advojka.cz/archiv/2013/15/chci-spustit-verejnou-diskusi

Fotografie výstavy